Raport: "Wykluczenia z perspektywy pacjenta"
Realizując przez ostatnie dziesięć lat kampanię społeczną pt. Pacjent Wykluczony mieliśmy szansę wspierać polskich pacjentów onkologicznych, pomagać im odnaleźć się w systemie ochrony zdrowia. Pozwalało to obserwować, jakie zachodzą zmiany w opiece nad pacjentem. Procedury i terapie, o których jeszcze nie tak dawno marzyliśmy, dzisiaj są standardem. Medycyna zrobiła ogromny krok naprzód, czas diagnostyki znacznie się skrócił, a dzisiejszy dostęp do leków zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Niestety, zgodnie z danymi z przeprowadzonej przez nas ankiety, połowa pacjentów onkologicznych wciąż czuje, że system nie w pełni zaspokaja ich potrzeby i nadzieje. Rodzi się w nich poczucie wykluczenia i beznadziejności sytuacji, któremu towarzyszy niejednokrotnie bezsilność.
Mamy nadzieję, że opracowanie, które oddajemy w Państwa ręce, skłoni nas wszystkich do refleksji, umożliwi wskazanie przyczyn i luk systemowych powodujących poczucie wykluczenia. Wydaje się, że część przedstawionych problemów można rozwiązać w prosty sposób, np. dostarczając pacjento- wi informacji o już istniejących możliwościach. Inne wymagają zmian systemowych.
Każde wykluczenie ma aspekt subiektywny - będzie ono inne w zależności od pacjenta, jego miejsca zamieszkania, wieku, choroby, sytuacji rodzinnej czy finansowej. Raport „Wykluczenia z perspektywy pacjenta” stara się w sposób obiektywny zidentyfikować i zanalizować te wykluczenia, które dotykają dużej grupy, żeby nie powiedzieć, więk- szości pacjentów onkologicznych. Myśląc o wykluczeniu często skupiamy się na dostępie do nowoczesnych terapii, zapominając, że może ono się zdarzyć jeszcze przed uzyskaniem diagnozy i wdrożeniem leczenia – przejawia się ono np. w utrudnionym dostępie do lekarza specjalisty czy długim czasie oczekiwania na wyniki badań.
Nie można też zapomnieć o problemach finansowych, z którymi borykają się pacjenci onkologiczni w Polsce – mimo że terapie są finansowane przez państwo, to istnieje szereg innych, pobocznych wydatków, które obciążają chorego.