"Czas na onkologię" - pod tym hasłem odbyła się kolejna Akademia Dobrych Praktyk PKOPO
Pacjenci - liderzy organizacji pozarządowych - oraz grono wybitnych ekspertów spotkali się w Sierakowie i w dniach 7-9 grudnia 2012 r. debatowali nad absurdami w ochronie zdrowia, przygotowując się do współpracy z Ministerstwem Zdrowia na rzecz uzdrowienia polskiej onkologii.
Liderzy organizacji pozarządowych oraz grono wybitnych ekspertów spotkali się w Sierakowie i w dniach 7-9 grudnia 2012 r. debatowali nad absurdami w ochronie zdrowia, przygotowując się do współpracy z Ministerstwem Zdrowia na rzecz uzdrowienia polskiej onkologii.
Stan polskiej onkologii i propozycje zmian przedstawili pacjentom wybitni specjaliści - prof. Leszek Borkowski, mec. Paulina Kieszkowska-Knapik oraz dr Dariusz Godlewski. Sprawy pacjentów przedstawiali natomiast uczestniczący w Akademii Dobrych Praktyk prezes PKOPO Jacek Gugulski, wiceprezes PKOPO Krystyna Wechmann, wiceprezes PKOPO Szymon Chrostowski, Krzysztof Żbikowski, przewodniczący Rady PKOPO, Piotr Fonrobert - prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na GIST, Andrzej Piwowarski, Hanna Hybicka i Dorota Kaniewska z Polskiego Stowarzyszenia Stomijnego POL-ILKO, Amazonka Małgorzata Kurtyka-Kozioł, Hanna Lenarska ze Stowarzyszenia Wspierającego Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy" oraz Agata Polińska i Bartosz Poliński z Fundacji ALIVIA. Bardzo owocne debaty z pewnoscią przełożą się na efektywność zaplanowanych działań Koalicji w najbliższym roku.
Odbyły się także warsztaty edukacyjne dla liderów organizacji pacjentów onkologicznych. Maciej Szpakowski i Alicja Laube przedstawili pacjentom Radio Pozytyw jako innowwacyjne medium dla pacjentów onkologicznych, ich rodzin i przyjaciół, gdzie każdy pacjent z nowotworem a także każda organizacja może się wypowiedzieć, a także uzyskać pomoc i wsparcie innych. W wyniku spotkania organizacje zrzeszone w PKOPO zobowiązały się do popularyzowania i wzbogacania idei tego jedynego w Polsce radia tworzonego przez pacjentów dla pacjentów onkologicznych.
3-dniowe warsztaty zakończył wykład wybitnego psychologa Marka Matkowskiego, który przedstawił nowe odkrycia w psychologii w zakresie skutecznego wywierania wpływu na innych. To niezbędna dla pacjentów wiedza w kontaktach z lekarzami, a szczególnie z decydentami w ochronie zdrowia.
W trakcie warsztaów odbyła się także bardzo miła uroczystość wigilijna dla pacjentów zrzeszonych w PKOPO oraz obecnych w Sierakowie Amazonek z całej Polski. Był czas na przełamanie się opłatkiem, złożenie sobie serdecznych życzeń zdrowia i realizacji osobistych zamierzeń, a także na zaprzyjaźnienie się, bliższe poznanie i rozmowy nie tylko o naszych działaniach społecznych.
Akademia Dobrych Praktyk odbyła się dzięki wsparciu firm:
Pierre Fabre Medicament Polska, Pfizer Polska, Roche Polska