VIII FORUM PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH ,,DEKADA PACJENTÓW''
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia działalności, któremu przyświeca hasło „Dekada Pacjentów”. Ostatnia dekada to czas istotnego postępu w onkologii oraz wzrostu aktywności i roli organizacji pacjentów, które stają się partnerami dla decydentów i ekspertów – to postęp w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. VIII Forum Pacjentów Onkologicznych, było okazją do debaty o sytuacji chorych na nowotwory w gronie liderów organizacji, ekspertów, specjalistów i decydentów.
Od 2009 r., kiedy to cztery organizacje chorych na nowotwory: Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Stowarzyszenie Sowie Oczy, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową i Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, powołały Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych, nastąpił czas intensywnego rozwoju organizacji działających na rzecz chorych. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych od początku istnienia stawiała sobie za cel integrację środowiska pacjentów onkologicznych. Obecnie, Koalicja zrzeszająca 51 organizacji, realizuje aktywności zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim oraz międzynarodowym, skierowane do pacjentów, ich rodzin, profesjonalistów (lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów), decydentów i mediów oraz całego społeczeństwa. Prowadzi stałe programy pomocowe wraz z dyżurami 7 dni w tygodniu, takie jak: Pacjent Wykluczony oraz OnkoFundusz – które wspierają chorych informacyjnie, medycznie, legislacyjnie i finansowo. Od 8 lat wydaje też profesjonalne, merytoryczne czasopismo dla pacjentów i ich bliskich „Głos Pacjenta Onkologicznego”, dystrybuowane bezpłatnie do 150 miejsc w kraju, dostępne także w wersji online. Jednym z ważniejszych corocznych wydarzeń jest Forum Pacjentów Onkologicznych, które skupia w jednym miejscu przedstawicieli organizacji pacjentów onkologicznych z całego kraju oraz wszystkich tych, którym leży na sercu los chorych.
Jaskółki Nadziei 2018
Podczas Gali Jubileuszu 10-lecia Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych po raz czwarty rozdano nagrody „Jaskółki Nadziei”, przyznawane za wsparcie, niesienie nadziei oraz tworzenie wzorów dobrych praktyk wśród polskich pacjentów onkologicznych. W tym roku wręczono nagrody w dwóch nowych kategoriach: post mortem i media.
LIDER ORGANIZACJI
Nagroda główna
ZYGMUNT BOGACZ
Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO Oddział Tarnobrzeg
za wieloletnią, pełną pasji i poświęcenia pracę na rzecz chorych na nowotwory i ich bliskich, za profesjonalne prowadzenie organizacji, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzynarodowych.
Wyróżnienia
KATARZYNA LISOWSKA
Stowarzyszenie Hematoonkologiczni
za błyskotliwy debiut w roli liderki organizacji pacjentów onkologicznych, za pełną inwencji i zaangażowania pracę na rzecz chorych na nowotwory oraz propagowanie holistycznego podejścia do pacjenta.
ELŻBIETA MARKOWSKA
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki
za pełną pasji i zaangażowania pracę edukatorki i liderki stowarzyszenia kobiet z rakiem piersi, za wspieranie seniorów, a przede wszystkim za perfekcyjną organizację corocznych pielgrzymek Amazonek na Jasną Górę.
PACJENT NIOSĄCY NADZIEJĘ
Nagroda główna
MAŁGORZATA PIELICHOWSKA
Poznańskie Towarzystwo „Amazonki”
za wieloletnią pełną zaangażowania pracę na rzecz Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”, a przede wszystkim za wspieranie Ochotniczek w pełnieniu ich trudnej misji niesienia pomocy i nadziei kobietom z rakiem piersi.
Wyróżnienia
JOANNA RUTA-BEDNARSKA
Fundacja Ewy Minge „Black Butterflies”
za uśmiech, optymizm, pogodę ducha, za dzielenie się swoim doświadczeniem choroby z innymi pacjentami oraz niesienie im wsparcia i nadziei, a także za zaangażowanie w działania na rzecz organizacji pacjentów.
ANNA NOWAK
Fundacja „Trzeba Marzyć”
za wieloletnią, mimo młodego wieku, pracę wolontariuszki, za organizację akcji pomocy na rzecz osób chorych. Za świadczenie własnym przykładem, że mimo choroby nowotworowej można cieszyć się życiem, rozwijać, pomagać innym, dawać im nadzieję.
KAMPANIA SPOŁECZNA
Nagroda główna
Zadbaj o siebie – modna, piękna, zdrowa
Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum oraz Firma Quiosque
za stworzenie atrakcyjnej kampanii profilaktyki raka piersi, dzięki której coraz więcej osób dowiaduje się jak ważne są badania profilaktyczne i dlaczego warto je wykonywać.
Wyróżnienia
Niezwykłe Dziewczyny
Agnieszka Witkowicz-Matolicz
za pokazane raka jako choroby przewlekłej, którą można leczyć i z którą można żyć. Za stworzenie poruszających portretów młodych kobiet z rakiem piersi, które mimo choroby potrafią spełniać swoje marzenia.
Weź ster w swoje ręce
Fundacja Onkologiczna „Nadzieja”
za stworzenie kompleksowego projektu bezpłatnego wsparcia psychoonkologicznego dla pacjentów z chorobami nowotworowymi, ich opiekunów, a także dzieci – Infolinii, grupy wsparcia, indywidualnych zajęć i Warsztatów Terapii Simontonowskiej.
NAGRODA SPECJALNA W KATEGORII POST MORTEM
CZESŁAW BARANOWSKI
Fundacja Urszuli Jaworskiej
za wieloletnią pełną zaangażowania pracę na rzecz chorych. Za wspieranie pacjentów onkologicznych swoją postawą afirmacji życia, pokazanie że mimo choroby, można wykorzystać każdy dzień, który jest nam dany.
WIESŁAWA ADAMIEC
Fundacja Carita „Żyć ze Szpiczakiem”
za stworzenie nowoczesnej organizacji pacjentów onkologicznych, niosącej wiedzę i wsparcie chorym. Za odwagę i determinację w walce o europejskie standardy leczenia chorych ze szpiczakiem.
NAGRODA SPECJALNA W KATEGORII MEDIA
Iwona Schymalla i Zespół Medexpress
za profesjonalizm, rzetelność przekazywania informacji, otwartość na potrzeby chorych i udzielanie głosu organizacjom pacjentów.
Jarosław i Piotr Goślińscy
portal onkologiczny Zwrotnik Raka
Za stworzenie pierwszego w Polsce ogólnodostępnego, profesjonalnego portalu onkologicznego. Za wsparcie organizacji pacjentów onkologicznych w prowadzeniu kampanii i innych działań na rzecz chorych na nowotwory w Polsce.
NAGRODA SPECJALNA
prof. Wiesław W. Jędrzejczak
za empatyczne pochylanie się nad potrzebami pacjentów, budowanie partnerskich kontaktów z chorym oraz wspieranie profesjonalną wiedzą organizacji pacjentów onkologicznych.